THL ja viisi muuta kansanterveyslaitosta avoimessa kirjeessä: Euroopan otettava johtoasema WHO:ssa
Yhdysvaltojen päätös vetäytyä WHO:sta uhkaa järjestön toimintakykyä, varoittavat THL ja viisi muuta eurooppalaista kansanterveyslaitosta avoimessa kirjeessä. He kehottavat Euroopan maita ottamaan suuremman roolin WHO:ssa, lisäämään rahoitusta ja lähettämään omia asiantuntijoita järjestöön.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ja viiden muun eurooppalaisen kansanterveyslaitoksen johtajat varoittavat Lancet-lehdessä julkaistussa avoimessa kirjeessä, että Yhdysvaltojen päätös vetäytyä WHO:sta heikentää järjestön toimintakykyä merkittävästi. Yhdysvallat on ollut WHO:n suurin rahoittaja, ja suuri osa järjestön asiantuntijoista on ollut yhdysvaltalaisia, joten maan poistuminen jättää järjestöön suuren taloudellisen ja tiedollisen aukon.
Kirjeen allekirjoittajat kehottavat Euroopan maita ottamaan aiempaa suuremman roolin WHO:ssa, kasvattamaan rahoitusta ja lähettämään asiantuntijoita järjestön tehtäviin. Samalla he peräänkuuluttavat WHO:n toiminnan tehostamista ja byrokratian keventämistä.
Kirjeen ensimmäinen allekirjoittaja on THL. Muut kirjoittajat edustavat Norjan, Tanskan, Ranskan, Itävallan ja Portugalin kansanterveyslaitoksia.
”Vaikka Yhdysvaltojen päätös on toteutuessaan hyvin valitettava, se on myös mahdollisuus. Se antaa Euroopan maille erinomaisen paikan ottaa johtajuutta maailmanlaajuisessa terveyspolitiikassa”, sanoo THL:n pääjohtaja Mika Salminen.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ilmoitti tammikuussa maan vetäytyvän WHO:sta vuoden 2026 alussa, mutta sittemmin hän on vihjannut harkitsevansa päätöstä uudelleen. WHO:n vuotuinen budjetti on noin 3 miljardia dollaria, mikä on asiantuntijoiden mukaan pieni summa suhteessa järjestön globaaliin rooliin terveyskriisien hallinnassa ja kansanterveystyössä.
WHO:n riippuvuus Yhdysvalloista on myös riski
Yhdysvallat on WHO:n suurin rahoittaja, ja järjestössä työskentelee satoja amerikkalaisia asiantuntijoita. Kirjoittajien mukaan WHO:n voimakas riippuvuus Yhdysvalloista on järjestölle riski, joka on nyt käymässä toteen.
”Yhdysvaltain lähtö loisi tyhjiön, joka eurooppalaisten tulisi täyttää. Tämä voisi tapahtua yhteistyössä muiden toimijoiden, kuten toisten OECD-maiden kanssa”, Salminen sanoo.
Salminen muistuttaa, että Yhdysvallat rahoittaa suurta osaa myös WHO:n Euroopan toiminnoista.
”Euroopan tulisi vähintään hoitaa oman alueensa ongelmat itse.”
WHO hoitaa epidemioihin ja luonnonkatastrofeihin liittyviä terveyskriisejä ympäri maailmaa. Se tekee erittäin merkittävää kansanterveystyötä monissa köyhissä maissa, alkaen äitiysneuvoloista ja lasten rokotuksista.
“Globaali terveys riippuu siitä, miten WHO pystyy jatkamaan kriittisen tärkeää työtään. Tarttukaamme siis tilaisuuteen. Meidän on varmistettava, että WHO säilyy vahvana ja toimivana myös tulevina vuosina. Tämä on lopulta varsin halpa vakuutusturva meille kaikille”, johtajat kirjoittavat.